U srijedu je, 19. marta 2025. godine, svečano otvorena izložba povodom obilježavanja 20. godišnjice reaktivacije Karađoz-begove biblioteke. Izložba je priređena u okviru manifestacije “Ramazan u Mostaru”, a postavljena je u Kulturnom centru “Kralj Fahd”.
Izložba obuhvata bogatstvo objavljenih djela, a koja uključuju knjige, naučno-istraživačke radove, monografije, godišnjake, časopise, brošure, kataloge i sl. Ona, zapravo, prati rad i izdavaštvo institucija Islamske zajednice u Mostaru: Muftijstva mostarskog, Karađoz-begove medrese, Medžlisa Islamske zajednice Mostar, Centra za učenje Kur’ana Mostar i IC štamparije Mostar.
Priređena izložba sadrži i primjerke tri doktorske disertacije.
Na izložbenom štandu naše škole našli su se dosadašnji brojevi časopisa “Mimar”, Godišnjak Karađoz-begove medrese, Brošura o Karađoz-begovoj medresi, te djela profesora, odgajatelja i diplomanata naše škole.
Izložbu su priredile bibliotekarke Karađoz-begove biblioteke, Amina Čavčić i Suvada Ratkušić, uz tim koji je radio na ovom sadržaju, a dio tima ispred naše škole činio je profesor Meadin Mrndžić.
Tokom svečanog otvorenja izložbe prisutnima su se obratili mr. Dino-efendija Maksumić, glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Mostar i dr. Salem-efendija Dedović, muftija mostarski.
“Katalog povodom izložbe izdanja organizacionih jedinica Islamske zajednice u Mostaru koji se priređuje za razdoblje 2014-2024. godina u okviru manifestacije ‘Ramazan u Mostaru’ pokazatelj je afirmacije domaćih autora, odnosno konkretne i kontinuirane podrške da se publiciraju njihova djela, kako ona znanstvene naravi, tako i ona književna (poetska i prozna) i umjetničke naravi. Sretni smo što su na tim poljima izrasla prepoznatljiva imena naših autora, književnika, pjesnika i kaligrafa” – rekao je, tokom svog obraćanja, dr. Salem Dedović.
Muftija Dedović je i podsjetio na značaj vakufa i plemenitu misiju uvakufljenja, iz čega i danas izrastaju i razvijaju se korisni sadržaji i ideje.
“Zahvalni smo dragom Bogu na vremenu i prilici da oživljavamo i oplemenjujemo vakufe velikog vakifa Karađoz-bega, pa tako i njegovu biblioteku koju je on utemeljio svojom vakufnamom u februaru 1570. godine. Dakle, prije 455 godina utemeljio je džamiju, medresu i biblioteku, a ovovremena generacija muslimanskog vodstva Islamske zajednice obnovila je rad Karađoz-begove biblioteke prije 20 godina. To su lijepi jubileji na ponos Bošnjaka Mostara i Hercegovine, ali i velika odgovornost prema vakufu da se isti očuva i stalno unapređuje” – poručio je muftija Dedović.
Ispred kolektiva naše škole svečanom otvorenju izložbe prisustvovali su profesori, odgajatelji i uposlenici Karađoz-begove medrese predvođeni direktorom, profesorom hafizom Aidom Tulekom.