Mjesec ramazan je vrijeme kada učenici Karađoz-begove medrese borave na ramazanskoj praksi i stoje na usluzi džematlijama diljem Bosne i Hercegovine, ali i u domovinskim zemljama. 
Mnogi od naših učenika, koji su ovog ramazana raspoređeni na ramazansku praksu, nalaze se u povratničkim medžlisima i džematima,  te borave sa našim Bošnjacima i Bošnjakinjama koji na jedan poseban način, nego je to u gradskim sredinama, doživljavaju ramazan. 

Pojedine od njih su zijaretili naši profesori tokom ramazanskih posjeta koje realizuje Karađoz-begova medresa, a kako provode ramazan u povratničkim medžlisima i džematima pitali smo i razgovarali sa njima na tu temu. 
Među takvim našim učenicima jesu: Ubejd Delić i Emin Šehić, učenici četvrtog razreda, te Zejd Pehilj i Bakir Čolaković, učenici drugog razreda. 

Ubejd Delić ramazansku praksu obavlja u džematu Sivci, Medžlis Islamske zajednice Kozarac. Ubejd je, inače, u Karađoz-begovu medresu došao upravo sa tog prostora, tačnije iz Trnopolja, gdje njegov otac obavlja imamsku dužnost. 

“To je jedan od povratničkih džemata na području manjeg bh. entiteta. U ovom džematu se osjećam jako lijepo i ramazan mi prolazi brzo. Ovo mi je treća godina prakse u ovom džematu. Sa džematlijama obavljam teraviju, dok ostale namaze klanjam u džematu Trnopolje. Što se tiče Bošnjaka ovog kraja, veoma su svjesni gdje žive i zbog toga dosta drže do ramazana. Većina džemata je, nažalost, ove godine praznija, jer je ovaj kraj poznat po velikom broju dijaspore koja zbog svojih obaveza u drugim državama nije u mogućnosti doći za ramazan u Kozarac, ali vjerujem da bi rado došli da mogu” – govori Ubejd na početku razgovora. 

Govoreći o ramazanskim aktivnostima na području Medžlisa Islamske zajednice Kozarac, Ubejd kaže:
“Pored ramazanske prakse na području Medžlisa Islamske zajednice Kozarac, imamo Mrežu mladih koja aktivno djeluje. Neke od dosadašnjih aktivnosti su: Ramazanski vozić, druženja sa članovima mreža mladih iz drugih krajeva, predavanja imama Medžlisa Kozarac. Pored navedenih aktivnosti, čeka nas još dijeljenje ramazanskih paketa, druženje sa Mrežom mladih Medžlisa Islamske zajednice Prijedor, omladinski iftar i omladinski iftar u Sanskom Mostu koji organizuje Mreža mladih Medžlisa Islamske zajednice Sanski Most. Iskreno se veselim ostalim aktivnostima u ramazanu, sa omladinom, a i sa džematom” – poručuje Ubejd. 

Na području Medžlisa Islamske zajednice Nevesinje nalaze se tri naša učenika, predvođeni Mehmed-efendijom Čopeljom, glavni imamom navedenog medžlisa. Oni obavljaju ramazansku praksu u nekoliko nevesinjskih džemata i borave sa Bošnjacima i Bošnjakinjama na iftarima, teravih-namazima i tokom drugih aktivnosti. 

“Ramazan u Nevesinju je oẓ̌ivio sela u kojima mimo ramazana nema toliko nekih aktivnosti. Tokom Ramazana se organizuju iftari u povratničkim domaćinstvima kojima prisustvuju stanovnici koji žive u ovim selima. U džamijama se klanja akšam i teravih-namaz, a ezani se uče sa džamija što u stanovnicima posebno  budi osjećaj ramazana i ramazanskog duha. Povratnički džemati se posjećuju od strane profesora Karađoz-begove medrese. Također je bila upriličena posjeta Info-servisa - Mreže mladih Medžlisa Islamske zajednice Mostar koji su imali iftar u selu Lakat, a teravih-namaz su klanjali u selu Kljuna. Poslije teravih-namaza je upriličeno druženje. Sve ove aktivmosti doprinose održavanju tradicije i vjerskog života koji je bio bogat na ovim prostorima. Kao softa u ovom džematu osjećam se zahvalan i ponosan, jer imam tu čast provesti svoju ramazansku praksu u džematu koji ima dugu islamsku tradiciju” – ističe Bakir Čolaković, a koji ramazansku praksu obavlja u selima: Kljuna, Presjeka, Luka, Kruševljani i Borovčići. 

Iste i slične aktivnosti odvijaju se i u džematima: Sopilja, Lakat i Hrušta, a gdje ramazansku praksu obavlja Emin Šehić. On je i proteklih godina bio na ramazanskoj praksi u povratničkim medžlisima i džematima, a jedan od njih je Medžlis Islamske zajednice Glamoč. 

U džematu Bijenja, a u koji spadaju naselja: Gornja i Donja Bijenja, Postoljani, ramazansku praksu obavlja Zejd Pehilj.

“Kao učenik drugog razreda Karađoz-begove medrese na praksi u povratničkom džematu svakodnevno se suočavam s jedinstvenim izazovima i prilikama koje oblikuju moj profesionalni i lični razvoj. Osjećam duboku odgovornost prema zajednici koja je pretrpjela mnoge nedaće, ali istovremeno i ponos što mogu doprinijeti njenoj obnovi. Trebam istaći da su džemati u ovom povratničkom mjestu specifični, posebni. U džematu u kojem sam trenutno ne živi ni jedan povratnik, ali oni imaju jaku želju i volju da se u tom mjestu uči ezan, obavlja namaz, da svako veče priređuju porodične iftare kako bi očuvali duh islama na ovom području. Najvažnije aktivnosti odvijaju se za vrijeme iftara, nakon iftara i teravije, gdje, obavljajući namaz i družeći se sa džematlijama, nastojim im pružiti duhovnu podršku” – kazuje Zejd tokom razgovora. 

On je radostan što ramazansku praksu obavlja upravo na području Medžlisa Islamske zajednice Nevesinje, jer se njegovo porijeklo vezuje za taj kraj. 

“Ponosan sam jer sam raspoređen u mjesto odakle potječe moja porodica i što kao učenik Karađoz-begove medrese mogu donijeti radost i osjećaj povezanosti sa džematima koji su osjetljivi, ranjivi, a ujedno jaki i odvažni, jer nastoje sačuvati svoje ognjište i domovinu. Kroz ramazanske aktivnosti svakodnevno svjedočim snazi i istrajnosti ovih džematlija. Njihova posvećenost i vjera inspirišu me da nastavim ulagati trud u unapređenje povratničkih džemata i da svjetlo ramazana iz godine u godinu sija jače. Ova praksa mi pruža neprocjenjivo iskustvo i dodatno učvršćuje moju posvećenost pozivu kojeg sam odabrao” – zaključuje svoje kazivanje Zejd Pehilj.