Učenici i učenice trećeg razreda Karađoz-begove medrese su u protekloj sedmici posjetili Srebrenicu. Predvođeni svojim razrednicima i razrednim odgajateljima, profesorima Šefkom Tinjakom, Lejlom Mušić, Meadinom Mrndžićem i Saudinom Šehić-Tulek, realizovali su edukativnu ekskurziju u sklopu koje su posjetili Memorijalni centar Potočari, te na musalli u Potočarima klanjali džuma-namaz, a koji je predvodio profesor Šefko Tinjak.

Tokom posjete Potočarima obišli su kompleks doline genocida, te se, kroz historijski čas koji im je održan od strane domaćina, upoznali sa dešavanjima na području Srebrenice u periodu 1992 – 1995. godina, kada su Bošnjaci masovno ubijani i kada su nad njima agresori izvršili genocid. 
Imali su priliku vidjeti i izložbu „Koracima onih koji (ni)su došli“, a koja je prikaz genocidnih stradanja Bošnjaka na području Srebrenice. Za pojedine učenike i učenice ovo je bila prva posjeta Potočarima i Srebrenici. 

Tokom boravka u Potočarima naši učenici i učenice su posjetili i Međunarodni forum solidarnosti „EMMAUS“, a koji je zapravo internatski smještaj za djecu Srebrenice. U tom smještaju boravi 61. dijete kojima su, tokom posjete, uručili knjige čiji je izdavač Karađoz-begova medresa, a koje će obogatiti knjižni fond biblioteke Međunarodnog fonda solidarnosti „EMMAUS“. Takav poklon uručen je i Medžlisu Islamske zajednice Srebrenica. 

Posebne emocije i suze na licima učenika i učenica izazvala je posjeta Domu za majke Srebrenice „Hatidža Mehmedović“. Majke su naši učenici i učenice počastili određenim hedijama, ali i ilahijama i kasidama kojima su im, bar na trenutak, uljepšali jedan dan. One su to istakle u svojim obraćanjima mladosti Karađoz-begove medrese.

„Da vas Allah nagradi što ste došli da vidite ovo polje šehida. Poštujte, sine, Bosnu koja vas hrani i odgaja. Nemojte Bosnu napušćati. Bolje vam se u Bosni napatiti, nego u svijetu provesti. Hvala vam što ste došli da vidite ove majke i ovo polje šehida“ – poručila je jedna od majki Srebrenice. 

Nakon druženja sa djecom i majkama Srebrenice, te ručka, kahve i gostoprimstva koje im je ukazano, učenici i učenice su nastavili putovanje prema Tuzli. Poslije noćenja u Behram-begovoj medresi, obišli su i znamenitosti Tuzle. Posjetili su Kapiju Behram-begove medrese, njene nekadašnje i prve zgrade, ali i Kapiju na kojoj je poginula tuzlanska mladost 1995. godine, i na taj način učeći i pamteći lekcije o dešavanjima koja su nam se dogodila u bliskoj prošlosti. 

Po obilasku Srebrenice i Tuzle, nastavak edukativne ekskurzije bio je u Kalesiji (gdje su posjetili bistu heroja Nesiba Malkića), kao i u Sarajevu, gdje je upriličena posjeta određenim znamenitostima glavnog grada naše domovine. 

Ovom edukativnom ekskurzijom je još jedna generacija Karađoz-begove mladosti dodatno upoznala svoju domovinu i njene krajeve, ali i krvavu historiju koja je zadesila ovu zemlju i narod kojem ova mladost pripada.