U dvorištu Instituta “Yunus Emre” je u četvrtak, 5. septembra 2024. godine, održano prvo predavanje u okviru ovogodišnjeg rebiu-l-evvelskog ciklusa predavanja “Poslanik, a.s., u priči”.
Karađoz-begova medresa je ovaj ciklus predavanja pokrenula prije osam godina, a on se već godinama održava u okviru manifestacije “Uzor si mi, Poslaniče”.

Ovogodišnju sezona predavanja “Poslanik, a.s., u priči” otvorio je svojim kazivanjem o Muhammed, a.s., dr. Salem-efendija Dedović, muftija mostarski. 

“Poslanik je bio takav da daje i onima koji su mu nešto uskratili i da uspostavlja veze s onima koji ih ustrajno hoće da prekinu. Poslanik, a.s., je bio tako širokogrudan, tako otvoren, prelazio je preko uvreda i teških i bolnih rana. Sjećamo se njegovog odlaska u Taif. On se obraća Bogu dragom dovom i moli Ga da ih uputi, a ne traži od Njega da kaznu spusti na njih. Poslanik, a.s., obraća se svom Gospodaru, traži podršku od Njega na tom njegovom tegobnom dunjalučkom misijskom putu, kakav je i naš put. Traži utočište kod Gospodara svjetova, Njega moli za podršku, pomoć, milost” – rekao je muftija Dedović, opisujući ličnost našeg plemenitog uzora.

Muftija je svoje predavanje naslovio “Poslanik – živi primjer edeba”, te prisutne podsjetio na to da je Muhammed, a.s., uvijek isticao značaj čovjeka, njegovo dostojanstvo i čast. 

“Poslanik, a.s., je u svim prilikama isticao vrijednost čovjeka, dostojanstvo čovjeka, čast čovjeka. Karakterna crta Poslanikove ličnosti bila je blagost i znalački umjeren sistem komunikacije. Danas živimo krizu komuniciranja. Masovni mediji su nam obezvrijedili toplu, ljudsku vrijednost govora, jezika, riječi, razgovora. Na nama je, identificiraju se sa najboljim primjerom i našim uzorom Muhammed, a.s., da uredimo i oživimo naš govor i našu komunikaciju. Da je upravimo ka realnim i mogućim ciljevima. Moramo se riješiti onoga što je u našoj komunikaciji, govoru, razgovoru Poslanik, a.s., jasno označio gibetom. Šta je gibet? Gibet je bavljenje tuđim životima, stvarima i poslovima, bez kritičkog pristupa da se nešto u tome poboljša i unaprijedi, da se djeluje pozitivno na tuđi život, na život brata muslimana, na život čovjeka. Nažalost, previše je gibeta. Gibet opterećuje naše živote, našu stvarnost i djelovanje” – poručio je muftija Dedović. 

Muftija se osvrnuo i neka aktuelna pitanja, sagledavajući ih kroz prizmu Poslaničkog života i njegove misije. Podsjetio je da Poslanikovi sljedbenici trebaju biti samilosni jedni prema drugima i znati za vrijednosti koje su dio njihove vjere, identiteta. 

“Ne možeš imati kompromisa prema onom ko te negira, ko kaže da te ovdje, u ovom gradu ne vidi, da ne postojimo, da ne postoji naša kultura, toliko stoljeća. Da ne postoje znamenja naše duhovnosti, naše kulture i ta obilježja koja traju toliko dugo. I neko te u temelju negira, kao da te nema. Kakav ćeš stav zauzeti prema njemu? Može li biti tu pardona? Možemo li se dogovoriti na tom putu? Ne možemo, ukoliko me nećeš priznati, ukoliko nećeš priznati da je ono Lakišića harem – bio i ostao prepoznatljiva odrednica ovog mjesta kroz njegovu historiju. A ti se služiš svim silama i mitovima da kažeš da nikako nije postojao. Ako kažeš da nije – onda nema ni nas. Onda kao da ni nas nikada nije bilo ovdje” – zaključio je muftija Dedović. 

Naredno predavanje u okviru ciklusa predavanja “Poslanik, a.s., u priči” je u četvrtak, 12. septembra 2024. godine. Predavanje će održati profesor Ahmed-ef. Ćorajević u dvorištu Instituta “Yunus Emre”, nakon akšam-namaza. 

Foto: Belmin Krhan