U Karađoz-begovoj medresi je u utorak, 10. decembra 2024. godine, održana promocija knjige “Status drugog u islamu” autora mr. Asmir-efendije Salihovića.
Organizator promocije bila je Karađoz-begova medresa, a riječi dobrodošlice u ime domaćina izrazio je svim prisutnim prof. hfz. Aid Tulek, direktor Medrese.
“Sadržaj knjige je jako važan u kontekstu mjesta i vremena kojeg mi živimo, u multietničkom društvu, da naša omladina pravilno razumije status drugoga, da imamo pravilno viđenje naših sugrađana, koji sa nama žive i dijele prostor i da na najljepši način gradimo našu domovinu Bosnu i Hercegovinu” - kazao je direktor Tulek.
Uvodno obraćanje imao je dr. Salem-efendija Dedović, muftija mostarski, koji je kazao kako je promocija jedne ovakve knjige u Mostaru priređena u pravom trenutku, a s obzirom na to da afirmira Rumijevu misao i ukoliko se ima na umu da se u Mostaru posljednjih godina stalno smjenjuju društvene i političke bure.
Promociji su prisustvovali profesori, učenici Karađoz-begove medrese, imami Medžlisa Islamske zajednice Mostar, članovi Info-servisa za mlade – Mreže mladih Medžlisa Islamske zajednice Mostar, te drugi posjetioci.
O knjizi “Status drugog u islamu” govorili su prof. dr. Munir Drkić i autor mr. Asmir-efendija Salihović.
“Knjiga obiluje lijepim primjerima iz savremene, ali i klasične prakse. Naročito je inspirativno stoga što se koristi ajetima i hadisima, i kao takva, dobro je štivo za one koji se detaljnije žele upoznati sa ovom temom” – poručio je doktor Drkić.
Knjiga “Status drugog u islamu” doživjela je oko trideset promocija u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Sloveniji, Hrvatskoj.
“Osnovu knjige čini 216 kur'anskih ajeta, odnosno 216 poziva koji su dokaz da drugoga trebamo upoznavati shodno proklamiranim kur'anskim principima o stvaranju različitih naroda. Pored toga u knjizi je prokomentarisano 89 hadisa, isključivo iz dvije najpoznatije, Buharijine i Muslimove, zbirke. Navodimo primjere iz života Muhammed, a.s., koji se nikako ne bi smjeli zaobići kada se govori o odnosu prema drugom. U isto vrijeme, navedeno je niz primjera kojim se pozivamo da mi, kao bosanski muslimani, muslimani evropskog konteksta, da govorimo o ovoj temi, ukoliko želimo da se ovaj svijet ne pretvori u sveopći haos ili da se ne pretvori u najružnije slike iz naše, ne tako davne prošlosti” – istakao je autor Salihović.
Islamski kulturni centar “Bošnjak” iz Sjedinjenih Američkih Država poklonio je Karađoz-begovoj medresi 50 komada ove knjige, a u to ime je direktor Tulek uručio zahvalnicu navedenom centru, koju je preuzeo autor Salihović.
Foto: Ahmed Šošić i Elharun Selimović